

8.listopadu 2018 – Setkání starostky Táni Cikurasové a bratra Jana Jurečky s neteří Jana Gajdoše paní Ivanou Gajdošovou.
Magistra Ivana Gajdošová nám přinesla na ukázku ocenění, která byla udělena bratru Gajdošovi in memoriam v posledních letech. Po několikaletém úsilí paní Gajdošové o získání státního vyznamenání prezidenta republiky pro Jana Gajdoše, kdy významnou roli sehrála i její kniha „Měl sílu a byl bouřlivák“, přišlo ocenění nejvyšší ŘÁD BÍLÉHO LVA, který byl Janu Gajdošovi udělen letos na podzim.
Jsme hrdi, že byl bratr Jan Gajdoš jedním z nás!
Článek o Janu Gajdošovi, který napsala jeho neteř Mgr. Ivana Gajdošová k příležitosti udělení ŘÁDU BÍLÉHO LVA in memoriam bratru Janu Gajdošovi.
Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva in memoriam, pro významného sokola, olympionika, trojnásobného mistra světa, pedagoga a vlastence JANA GAJDOŠE
Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání prezidentem republiky Milošem Zemanem 28. října bylo o to slavnostnější, že se konalo při příležitosti 100. výročí vzniku České republiky. Probíhalo, jako každoročně, ve slavnostním historickém Vladislavském sále Pražského hradu.
Janu Gajdošovi byl propůjčen Řád bílého lva in memoriam za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.
Jan Gajdoš, významný sokol, pedagog a trenér, olympionik a trojnásobný mistr světa, duše československého reprezentačního gymnastického družstva v době mezi světovými válkami, jeden ze zakladatelů naší sportovní gymnastiky , zejména brněnské. Dvojnásobný olympionik a trojnásobný mistr světa, hrdina a opravdový vlastenec, který položil život za svoji vlast.
Byl skutečný Brňan, žil v brněnských Židenicích, vždy se k Brnu a k Moravě hrdě hlásil. Jedná se o opravdového vlastence, sokola a sportovce duší tělem, středoškolského pedagoga, cvičitele, který se zúčastnil odboje proti fašistům v pozici vedoucího židenické a juliánovské skupiny v odbojové organizaci Jindra v době druhé světové války. Proto byl zatčen a pobýval ve třech fašistických káznicích, s podlomeným zdravím zemřel v prosinci roku 1945.
Jak ho znala spousta jeho kamarádů, všude ho bylo plno, nikdy nedovedl stát bokem, spíše naopak. To bylo pro něho typické. Bouřlivák s horkou moravskou krví a temperamentem, silák, který se dovedl zastat slabšího, nesnášel nespravedlnost a násilí, opravdový kamarád, který nikdy nezklamal, bylo na něho spolehnutí a vždy byl připraven pomoci druhým. Další jeho tvář – přísný učitel a cvičitel, který málo co prominul, byl náročný a nesmlouvavý. Jeho žáci a cvičenci ho však zbožňovali, byl jim skutečným vzorem nejen svou krásně vypracovanou, mužnou atletickou postavou, ale hlavně jeho skutečnými, vynikajícími sportovními výsledky.
V roce 2002 byl oceněný titulem čestný občan Brna-Židenic, na židenickém hřbitově je pohřben v čestném hrobě, na čestném místě.
Největší židenická škola a dopravní tepna je nazvána podle tohoto svého významného rodáka.
Na památku Jana Gajdoše vzpomíná Sokol Brno Židenice, odkud jako sportovec vzešel, každoročně pořádá Sokol Brno 1 Memoriál Jana Gajdoše ve sportovní gymnastice.
V roce 2013 byl tento vynikající člověk a sportovec zařazen mezi nejlepší sportovce města Brna do Síně slávy. V roce 2014 obdržel Cenu Jihomoravského kraje pro nejvýznamnější osobnosti kraje a v tomtéž roce dostal nejvyšší vyznamenání ministra obrany ČR Zlatou lípu za celoživotní zásluhy pro vlast.
Nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva za zvláště vynikající zásluhy pro Českou republiku završilo výčet ocenění Jana Gajdoše v roce 100. výročí vzniku České republiky symbolicky zcela právem a zaslouženě.
Mgr. Ivana Gajdošová